Cyborium na hostię

Strona główna   >  Kolekcje   >  Puszka na hostię z Kościoła Pokoju w Świdnicy

Zdjęcia

search

Na Wieczerzę Pańską w świdnickim Kościele Pokoju

Wykonane ze złoconego srebra i zwieńczona Barankiem Bożym cyborium na hostię, przypomina czasy zakazu praktykowania religii protestanckiej przez Ślązaków i ich tęsknoty za własnym kościołem. Została ufundowana w 1655 roku na rzecz wielkiego Kościoła Pokoju w Świdnicy, w którym po rekatolicyzacji Śląska protestanci mogli znowu odprawiać nabożeństwa.

W XVI wieku Śląsk był w dużej części protestancki, natomiast po zakończeniu wojny trzydziestoletniej stał się znowu katolicki. Habsburgowie, którym w 1526 roku Śląsk przypadł w wyniku sukcesji, w czasie kontrreformacji systematycznie zwalczali religię ewangelicką.

Po pokoju westfalskim, który w 1648 roku zakończył szalejącą wojnę religijną, protestanci musieli zwrócić Kościołowi katolickiemu użytkowane przez nich świątynie. W ramach kompromisu otrzymali jednak pozwolenie na budowę poza murami miast trzech nowych kościołów z drewna, piasku, gliny i słomy ‒ w Świdnicy, Jaworze, i Głogowie. Inicjatywa znalazła wielu popleczników.

Jednym z nich był kupiecki syn Tobias Fessel. Po śmierci ojca w 1632 roku rodzina wolała zrezygnować z publicznego pochówku, niż zgodzić się na pogrzeb z księdzem katolickim. Fessel zaczął zbierać datki w kraju i za granicą, a sam też wraz z żoną Magdaleną dołożył swoją ofiarę. Cenne cyborium na hostię ufundowali, jeszcze zanim w 1656 roku ruszyła w Świdnicy budowa największego kościoła szachulcowego w Europie z miejscami siedzącymi dla 7500 wiernych. Być może w tej właśnie puszce przechowywano hostie na pierwszą Wieczerzę Pańską w nowym kościele.

Zobacz podobne obiekty

Na 2000 m2 powierzchni wystawienniczej prezentowane jest zwiedzającym około 1000 eksponatów z historii kultury Śląska,