Statek na napoje ze srebra i złota
Zdjęcia
DZIEŁO WIELKIEGO MISTRZA Z WROCŁAWIA
Naczynie na napoje w kształcie statku ze złoconego srebra jest piękne, wymyślne i tyleż wykwintne, co niepraktyczne. Jego autor, mistrz Hans Strich był około 1600 roku jednym z najbardziej renomowanych złotników Wrocławia. Jego dzieła słynęły z bogactwa szczegółów. W takielunku statku widać nawet marynarza.
Od średniowiecza popularne były naczynia na napoje o wyszukanych formach, wykonane ze szlachetnych materiałów. Gospodarz serwował w nich gościom powitalny toast. Miały one przede wszystkim robić wrażenie i demonstrować bogactwo.
Do kultury stołu szlachty i bogatego mieszczaństwa przynależały zarówno duże puchary, dzbany i inkrustowane monetami kufle, jak również naczynia w kształcie statków, zwierząt lub ludzkich postaci z naturalistycznie oddanymi szczegółami. Do ich wyrobu wykorzystywano tylko najszlachetniejsze i najbardziej egzotyczne materiały: złoto, srebro, kość słoniową, skorupy orzecha kokosowego lub pokryte masą perłową muszle tropikalnego łodzika na tak zwane puchary Nautilusa.
Pierwotna funkcja takich naczyń na napoje z czasem stawała się drugoplanowa. Niektóre z nich są tak skomplikowane i tak bogato zdobione, że nie wiadomo, czy kiedyś naprawdę z nich pijano. W późniejszych czasach zapewne służyły głównie jako dekoracje stołu.
Śląscy złotnicy ‒ o raczej konserwatywnych gustach, ale reprezentujący wysoki poziom rękodzieła ‒ czerpali inspiracje z renesansowych wyrobów z Norymbergi i Augsburga. Trzymali się tego stylu nawet wówczas, gdy na Zachodzie już dawno wyszedł z mody. Na Śląsku prym wiedli złotnicy z Wrocławia i biskupiego miasta Nysy.
Zobacz podobne obiekty
Na 2000 m2 powierzchni wystawienniczej prezentowane jest zwiedzającym około 1000 eksponatów z historii kultury Śląska,