Talar-puszka z miedziorytami
Zdjęcia
WOJNY ŚLĄSKIE W MINIATURZE
Na 30 złożonych miniaturowych miedziorytach, przechowywanych w wydrążonej monecie talara, krótkie teksty i ilustracje opowiadają o wydarzeniach, które w połowie XVIII wieku przykuwały uwagę całych Niemiec ‒ były to wojny śląskie. W latach 1740‒1763 król Prus Fryderyk II w trzech wojnach walczył o zdobycie panowania nad Śląskiem, należącym do tej pory do Austrii.
16 grudnia 1740 roku wojska króla Prus Fryderyka II wkroczyły na Śląsk. Niewielkie, rosnące w siłę militarne państwo pruskie zaatakowało zatem tradycyjne mocarstwo austriackie. Dawne roszczenia pruskiego dworu do części Śląska były jedynie pretekstem do podboju. Decydującą rolę odegrały korzystne okoliczności. Po śmierci cesarza Karola VI jego córka Maria Teresa musiała walczyć na wielu frontach o zachowanie swojej pozycji jako następczyni tronu. Dla Prus była to okazja wyrwania bogatej prowincji śląskiej spod panowania Habsburgów.
W Niemczech była to pierwsza wojna, jaka toczyła się również medialnie. W ulotkach i gazetach opinia publiczna z napięciem śledziła wiadomości o zmiennych losach wojny pruskiego króla. Przedstawienia słynnych bitew, wizerunki i monogramy Fryderyka na kielichach i kuflach, puszkach na tytoń i kilimach zyskały wielką popularność wśród zwolenników króla.
W XVIII wieku talary-puszki należały do specjalności medalierów i rytowników z Augsburga. Monety w tym celu przecinano na dwie połowy, wydrążano i zaopatrywano w gwint. We wnętrzu było miejsce na wizerunek ukochanej lub innych osób bliskich sercu właściela – świętych, bohaterów lub władców.
Zobacz podobne obiekty
Na 2000 m2 powierzchni wystawienniczej prezentowane jest zwiedzającym około 1000 eksponatów z historii kultury Śląska,